DHEA: Co to jest korzyści, skutki uboczne i jak przyjmować

DHEA

suplementy DHEA są wykorzystywane przez ludzi, którzy chcą zwiększyć popęd seksualny, budować mięśnie, zwalczać efekty starzenia i poprawić pewne warunki zdrowotne, ale nie ma wystarczających dowodów, że korzyści te są prawdziwe. Poniżej znajdziesz co nauka wie o tym suplemencie, co to jest, jakie są jego korzyści i skutki uboczne, a co jeszcze trzeba wiedzieć.

Produkcja DHEA w organizmie osiąga swój szczyt po dwudziestu latach i zaczyna spadać po trzydziestu. Spadek jest szybsze u kobiet niż u mężczyzn. Niższe poziomy DHEA można znaleźć również u osób z zaburzeniami hormonalnymi, HIV / AIDS, choroba Alzheimera, choroby serca, depresja, cukrzyca, stany zapalne, zaburzenia immunologiczne i osteoporozy w systemie. Kortykosteroidy, doustne środki antykoncepcyjne i środki do leczenia zaburzeń psychiatrycznych mogą zmniejszać poziomy DHEA.

uzupełnienie DHEA jest powszechnie stosowany w leczeniu braku równowagi hormonalnej, ale producenci zaczęli reklamować produkt jako magiczne lekarstwo na wiele rzeczy, takich jak utrata mięśni, utrata masy ciała, osteoporoza i depresja. DHEA jest również związane z wykorzystaniem przez sportowców jak doping. Obecnie, DHEA jest oznaczone z „fontanną młodości” na oszustwa.

Jaka jest prawda? Co to jest DHEA? Czytaj dalej i dowiedzieć się.

Korzyści z DHEA

Istnieje kilka dobrze sformułowane badania testowania efektów suplementów DHEA. Istnieją wystarczające dowody skuteczności DHEA w leczeniu niewydolności nadnerczy, zespół metaboliczny, depresja, HIV / AIDS, zespół przewlekłego zmęczenia, objawy menopauzy, choroby serca, raka piersi, bezpłodność, choroby Parkinsona czy cukrzyca.

Ponadto, nie ma również dowody na poparcie suplementacji DHEA jako leku przeciw starzeniu się lub wspomaganie w ubytku masy ciała. Suplement również wydaje się nie mieć wpływu na zwiększenie libido, zwiększenie siły mięśni lub chronić przed chorobą Alzheimera.

Nie ma jednak badań potwierdzających stosowanie suplementów DHEA pod pewnymi warunkami. Oto niektóre z nich.

osteoporoza

Biorąc DHEA w postaci doustnej, wydaje się zwiększać gęstość kości u kobiet i osób starszych mężczyzn z osteoporozą. Badania opublikowane w 2002 roku w chińskiej Medical Journal poinformował, że po sześciu miesiącach leczenia, 44 mężczyzn z osteoporozą doświadczonych znaczny wzrost gęstości kości w porównaniu z grupą kontrolną.

schizofrenia

Według badań od Archives of General Psychiatry 2003, zwiększając poziom DHEA może pomóc w zmniejszeniu objawów lęku i depresji u osób ze schizofrenią. Według autorów badania, DHEA może również przyczynić się do poprawy nastroju, poprawiają samopoczucie i energię u osób ze schizofrenią.

zaburzenia erekcji

Suplementacja DHEA może pomóc w dysfunkcji erekcji, ale jeśli nie jest to spowodowane przez cukrzycę lub problemy nerwowych.

Chociaż kilka badań testowałem DHEA u pacjentów z zaburzeniami erekcji, jeden z nich pokazuje, że mężczyźni, którzy otrzymali dzienną dawkę suplementu do sześciu miesięcy miał znaczną poprawę zdolności do osiągnięcia i utrzymania erekcji. Grupę kontrolną pacjentów nie ma żadnej poprawy.

DHEA Side Effects

DHEA jest hormonem, a więc należy wziąć pod kontrolą i zaleceń lekarza. Dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować DHEA.

Efekty uboczne to trądzik, bezsenność, zmęczenie, tłustej skóry, bóle brzucha, utrata włosów, uczucie zatkanego nosa, podwyższony poziom cholesterolu, szybkie lub nieregularne bicie serca i kołatanie serca.

U kobiet, DHEA może również powodować zmiany w cyklu miesiączkowym, wzrost zarostu i pogłębienie głosu. U mężczyzn, nie może być powiększenie piersi, a także wrażliwość w regionie, a agresja.

interakcje leków

suplementy DHEA może nasilać działanie leków takich jak AZT (stosowane w leczeniu zakażeń HIV), barbiturany, leki na raka, estrogenów, doustnych środków antykoncepcyjnych, testosteron i benzodiazepin. Dodatki mogą również mieć inprevisíveis efekty z lekami, takimi jak kortykosteroidy, insulina, litu, leki na alergie, leki przeciwgrzybicze, leki na raka i cholesterolu.

Jak DHEA Biorąc

Konieczność użycia i dawka dodatku powinna być określona przez lekarza, w zależności od leczonego stanu i odpowiedzi pacjenta. Stosowanie suplementów DHEA, gdy nie ma potrzeby ani masowe dawki mogą być szkodliwe, mogą powodować działania niepożądane wymienione powyżej.

Chociaż istnieją pewne dowody na to, że dodatek DHEA może pomóc w pewnych warunkach zdrowotnych, nie powinny być stosowane bez różnicy, zastępując leczenia zalecanego przez lekarza, gdyż może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, nie tylko ze skutkami z boku, ale również z możliwym pogorszeniem stanu, jeśli nie otrzyma leczenia.

Czy kiedykolwiek doświadczył jakiegoś powodu suplementacja DHEA, lub znasz kogoś, kto używał? Jak były wyniki? Komentarz poniżej.