Brak witaminy D – objawy, przyczyny, Źródła i porady

ekspozycji na słońce

Witamina D jest niezbędna dla utrzymania homeostazy organizmu do działania w różny sposób w kontrolowaniu poziomu wapnia we krwi i kości. Najnowsze badania pokazują, że zalecana dzienna ilość może być znacznie większa niż wartość, która do tej pory jest powszechnie używany.

Witaminy D, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i cholesterol pochodzi. Istnieją dwie formy w przyrodzie, cholekalcyferol lub witaminy D2, która ma pochodzenia zwierzęcego i ergokalcyferol lub witaminę D3, która pochodzi ze źródeł roślinnych. W organizmie ludzkim, z których oba są metabolizowane w wątrobie i nerkach z kalcytriolem, co jest jego forma aktywna.

Co to jest witamina D?

Witamina D wykazuje swoją funkcję poprzez wiązanie do specyficznych receptorów w jądrach komórek docelowych. To oddziaływanie powoduje zmianę białek wytwarzanych przez te komórki w wyniku działania będzie, że komórki w każdej postaci związanej z wapniem.

W jelicie, witamina D stymuluje syntezę białek, które działają bezpośrednio i pośrednio absorpcji jonów wapnia z pożywienia w krwiobiegu. Pozwala to także na wchłanianie fosforanów i magnezu.

W nerkach, promuje resorpcję wapnia i fosforan przesączono który jest wydzielany do moczu z powrotem do strumienia krwi.

W kości, witamina D promuje syntezę białek biorących udział w tworzeniu kości, zwiększa liczbę i aktywność osteoblasty (komórki, które wytwarzają tkankę kostną), ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu i utrzymania gęstości kości.

poziom witaminy D również wpływa na wydzielanie PTH przez tarczycę. Niskie stężenia witaminy D stymulują wydzielanie hormonu przytarczyc, które stymulują tkanki kostnej w celu uwolnienia wapnia w krwi.

Oprócz wpływu na homeostazę wapnia, witaminę D może także mieć wpływ na inne funkcje, takie jak apoptozy (programowanej śmierci komórkowej), różnicowanie komórek, chorób sercowo-naczyniowych, układów odpornościowego i mięśni szkieletowych, a ponadto w metabolizmie insuliny. Tak więc, witamina D może mieć znaczenie w leczeniu różnych stanów, takich jak nietolerancja glukozy, cukrzyca typu 1 i typu 2, nadciśnienia tętniczego i stwardnienie rozsiane.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Niedobór witaminy D może powodować szereg objawów i problemów zdrowotnych, z uwagi na ich znaczenie dla homeostazy organizmu.

Objawy to osłabienie mięśni i bóle kości i może być bardzo subtelne. Jednak konsekwencje długoterminowe mogą być bardzo poważne, nawet przy braku objawów. Niedobór witaminy D może prowadzić do braku wapnia, który z kolei upośledza powstawanie kości powodując krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych. Krzywica charakteryzuje się niską mineralizację kości, gdzie dzieci mają wpływ na ich wzrost i rozwój. Osteomalacji prowadzi do osłabienia kości, wrażliwe na nacisk i bardziej narażone na złamania.

Niski poziom witaminy D zostały także wiąże się z większą częstością występowania niektórych nowotworów (np jelita grubego i raka piersi), ciężkiej astmy u dzieci, depresji i zaburzeń poznawczych w starszym wieku, infekcje, choroby autoimmunologiczne, zwiększone ryzyko zgonu choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, choroby przyzębia, przewlekłe bóle i osteoporozy u kobiet po menopauzie. 

Jakie są źródła witaminy D?

zawsze musimy zachować nasze poziom witaminy D, aby utrzymać nas zdrowe. Oto w jaki sposób mamy dostęp do niego i jak zresetować w przypadku niepełnosprawności.

Istnieją trzy sposoby, aby uzyskać witaminy D. Jednym z nich jest z jedzeniem. Istnieje wiele różnych źródeł żywności witaminy D, najbogatszy są oleje z wątroby ryb, zwłaszcza dorsza; Mięso tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, sardynki tilapii; produkty mleczne, takie jak masło i tłustych serów; pieczarki, ostrygi i jaja (szczególnie żółtka).

Drugim sposobem, aby uzyskać witaminy D przez ekspozycji na słońce. Promienie ultrafioletowe powodują reakcje biochemiczne, które prowadzą do wytwarzania pochodnych witaminy od cholesterolu.

Wreszcie trzeci sposób pozyskiwania witaminy D jest witamina poprzez suplementy i leki zawierające substancję. Jeżeli nie jest możliwe uzyskanie odpowiedniej ilości od dwóch poprzednich form, stosowanie suplementacji witaminy D jest konieczne.

Jaka jest zalecana dawka witaminy D?

Wartości, które człowiek powinien spożywać codziennie witaminy D jest nadal przedmiotem kontrowersji. W Stanach Zjednoczonych pierwszy zdefiniowane wartości wynosiły 200 IU (jednostek międzynarodowych IU środki, w tym przypadku równej 5 mikrogramów witaminy). Jest to bieżąca wartość w Brazylii na bieżąco, co pojawia się na etykietach żywności i lekarstw. Jednak Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych, na podstawie badań, poprawione tę kwotę pomiędzy 400 a 800 IU. Badania wskazują ponadto, że potrzebne byłoby ostatnie dawki 7000 jm w celu zapewnienia pełnego funkcjonowania zależnych funkcji witaminy D w organizmie.

bezpieczna dawka jest uważana do 10.000 IU dziennie, ale nie ma ostatecznego konsensusu wśród społeczności naukowej. Poziom ekspozycji na światło słoneczne ma również ogromny wpływ tego, czy większych ilości witaminy D z pożywienia.

Określenie czasu ekspozycji na słońce jest bardzo skomplikowana, ponieważ ilość wytworzonej witaminy zależy od wielu czynników, takich jak czas, szerokość w którym poszczególne życia, pory roku, kolor skóry, dieta, czynniki genetyczne i odzież.

Przyczyny braku witaminy D

Badania przeprowadzone w kilku krajach wykazują duże niedobory witaminy D w populacji. W Brazylii, na przykład, mimo że tropikalny kraj o wysokiej częstości światła słonecznego, statystyki wskazują, że około 60% młodzieży, do 58% dorosłych i do 83% wśród osób w podeszłym wieku mają niewystarczającą ilość witaminy D.

Niektóre punkty są wymienione jako możliwe przyczyny braku witaminy D, takich jak:

  • niedostateczna ekspozycja na słońce: populacje krajów o niskiej zapadalności na promienie ultrafioletowe słońca, ludzie, którzy opuszczają mały domek, na przykład, osoby starsze, ludzie, którzy pracują w warunkach, które zminimalizować ekspozycję na słońce lub przy użyciu ubrania obejmujące większą część ciała ze względów religijnych na przykład, są kandydatami do opracowania niedobór witaminy D nie osiągnąć rozsądną szybkość wytwarzania witaminy przez skórę.
  • Niewystarczające spożycie w mocy: ludzie, którzy śledzą bardzo restrykcyjne diety lub nie mają dostępu do produktów bogatych w witaminy, które w większości są pochodzenia zwierzęcego, może brak witaminy D.
  • Ciemna skóra: Obecność wyższego stężenia melaniny w ciemniejszych skóry zmniejsza skuteczność produkcji witaminy D.
  • Utrata konwersji nerki: jak nerki jest odpowiedzialny za przekształcenie witaminy D, w jego aktywną formę, niepowodzenie w układzie może doprowadzić do obniżenia poziomu kalcytriolu dostępne. Ta sytuacja jest bardziej powszechne u osób starszych.
  • Problemy absorpcji: Niektóre choroby, które wpływają na wchłanianie składników odżywczych może powodować słabe wchłanianie witaminy D uzyskanego z jedzenia. Wśród nich można wymienić celiakię, chorobę Crohna i mukowiscydozę.
  • otyłość: będąc lipofilowe witaminy D może być usuwany z krwi i przechowywane w komórkach tłuszczowych. Niski poziom witaminy D krążące są często spotykane u osób z otyłością (BMI>30).

wskazówki

Chociaż nie jest to możliwe do oszacowania witaminy D produkowanej przez skórę pod wpływem promieni słonecznych, zaleca się, że ludzie od 15 do 20 minut w słońcu z filtrem przeciwsłonecznym tylko w twarz, ponieważ blokuje syntezę witaminy D, ponieważ zapobiega przejście promieni ultrafioletowych. Po tym czasie jest absolutnie zaleciła krem ​​przepuszcza się po całym organizmie.

Najbardziej odpowiedni czas do produkcji witaminy D jest tak samo szkodliwy dla skóry, gdy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze od 10 do 15h. Promienie UV są bardzo agresywne i mogą prowadzić do rozwoju raka skóry, więc zajmuje się zdrowym rozsądkiem. Zaledwie kilka minut na słońcu są wystarczające dla skóry do syntezy dobrych ilości witaminy D. Nie narażać się na długie okresy bez ochrony.

Jeśli dermatolog określa całkowitą ochronę przed słońcem przez cały czas i we wszystkich regionach ciała, więc może należy rozważyć stosowanie suplementów witaminy D, aby zapewnić odpowiednią podaż.

Aby zawsze upewnić się, że ich ceny witaminy D są aktualne, regularnie robić egzaminy i porozmawiać z lekarzem o swoich wyborów odnośnie do sposobu zresetowania witaminy jeśli to konieczne.

Czy kiedykolwiek zdiagnozowano brak historii witaminy D w organizmie? Masz warunek w ich codziennym życiu, które nie mają odpowiedniej ekspozycji na słońce codziennie? Komentarz poniżej.